Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to poważna choroba okulistyczna. Diagnozę może postawić tylko lekarz specjalista, który wykona szereg badań. Zwyrodnienie plamki żółtej to schorzenie, które jest charakterystyczne dla krajów rozwiniętych, ale czy metody diagnozy są wszędzie takie same?

Objawy AMD

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD - ang. Age-related Macular Degeneration), czyli zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem - najczęściej diagnozę taką słyszą osoby powyżej 50. roku życia. Pogorszenie jakości widzenia jest spowodowane postępującym uszkodzeniem siatkówki.

Pierwsze objawy, które mogą wskazywać na zwyrodnienie plamki żółtej to pogorszenie jakości widzenia. Osoby, które dobrze widziały z bliska, ale też z daleka, przestają rozpoznawać kształty, kolory, figury. Ponadto zamiast prostych linii, widzą linie falowane, przez co ich obraz jest bardzo zakrzywiony. Zniekształcony obraz może powodować problemy nie tylko w rozpoznawaniu twarzy, ale nawet utrudniać utrzymanie równowagi.

Typowe objawy, które towarzyszą AMD to także problemy z czytaniem i pisaniem. Co więcej, o stwierdzeniu zwyrodnienia plamki żółtej przesądza często fakt, że osoby cierpiące na AMD w polu swojego widzenia najczęściej na środku obrazu widzą ciemną, czarną plamę.

Czym jest plamka żółta?

Plamka żółta to miejsce na siatkówce oka, które jest odpowiedzialne za jakość widzenia. Jest bardzo delikatna, a także wyróżnia się największym zagęszczeniem czopków, czyli światłoczułych receptorów oka, które absorbują światło w zależności od zakresu długości fali. To dlatego ubytek w polu widzenia, nieumiejętność rozróżnienia prawidłowo barw i tak zwane “mroczki” towarzyszą zwyrodnieniu plamki żółtej. Uszkodzenia plamki żółtej często wynikają m.in. z nadwrażliwości i przeciążenia oka światłem niebieskim, ultrafioletowym, ale także z powodu np. zanieczyszczenia powietrza.

Współczesne metody diagnozowania AMD w Polsce

Zwyrodnienie plamki żółtej to poważna diagnoza, którą może potwierdzić tylko doświadczony okulista po przeprowadzeniu badań okulistycznych. Diagnostyka AMD w Polsce jest na wysokim poziomie m.in. dzięki takim klinikom jak OneDayClinic, które świadczą usługi na najwyższym poziomie. Wdrażanie najnowszych technologii oraz w pełni wyposażone placówki okulistyczne w Polsce dają gwarancję bezpiecznego leczenia chorób oczu.

Podstawową metodą diagnozowania AMD w Polsce jest badanie ostrości widzenia oraz ocena dna oka. Wykrycie zmian w centralnej części siatkówki, które okulista zakwalifikuje jako degeneracyjne, może być podstawą do zlecenia rozszerzenia diagnostyki. Specjalista może zlecić tomografię oka (OCT), angiografię fluoresceinową i angiografię indocyjaninową, które służą do badania naczyń krwionośnych.

Chętnie wykorzystywane przez okulistów metody diagnozowania AMD to także wykonywanie testów komputerowych w technologii PHP.

Jak diagnozuje się AMD za granicą?

AMD dotyczy głównie starszych osób z krajów rozwiniętych, do których należą m.in. Stany Zjednoczone. Starzejące się społeczeństwo jest bardziej narażone na zwyrodnienie plamki żółtej, dlatego amerykańscy naukowcy kilka lat temu opracowali aplikację na smartfony, która ma pomagać w prosty, tani i szybki sposób postawić diagnozę lub monitorować rozwój choroby. Agencja Żywności i Leków zatwierdziła działanie aplikacji monitorującej AMD, jako mVT. Aplikacja do monitorowania zwyrodnienia plamki żółtej jest dostępna na urządzenia Apple.

Diagnoza AMD za pomocą aplikacji mVT pozwala wykonać pacjentowi krótkie badania kontrolne w domu według zaleceń okulisty. Dzięki temu nie musi często chodzić do lekarza, a wyniki badań są automatycznie wysyłane na specjalnie przygotowany serwer, który zbiera dane. Ma do nich dostęp jednak wyłącznie lekarz prowadzący. Aplikacja jest na tyle wyjątkowa, że regularne wykonywanie badanie pozwala lekarzowi na stały monitoring wyników pacjenta chorego lub podejrzanego o AMD.

Zobacz też: Leczenie AMD

5/5 - (2 votes)