Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów w życiu człowieka. Pozwala na pobieranie z otoczenia dużej ilości informacji, które są następnie wykorzystywane przez mózg w procesie uczenia się. W celu zachowania zdrowego wzroku przez wiele lat, konieczne jest podejmowanie stosownych działań profilaktycznych już na wczesnych fazach rozwoju. Rodzice i opiekunowie dzieci powinni więc zadbać o to, by ich pociechy pozostawały pod stałą opieką lekarza okulisty. Regularne kontrole umożliwiają wczesne diagnozowanie chorób i schorzeń narządu wzroku. Pozwalają również wykrywać wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Na czym polega badanie wzroku? Kiedy należy wykonać je u dziecka po raz pierwszy? W jaki sposób przygotować małego pacjenta do wizyty w gabinecie okulistycznym?

Na czym polega badanie wzroku?

Badanie wzroku służy określeniu zdolności widzenia oraz stanu zdrowia narządu wzroku pacjenta. Pozwala diagnozować choroby oczu i inne schorzenia mogące wpływać na zdolność widzenia. Pierwszym etapem badania wzroku w gabinecie okulistycznym jest wywiad lekarski, który umożliwia wstępne rozeznanie. Następnie specjalista przystępuje do badania przedmiotowego, polegającego na sprawdzeniu stanu powiek i oczodołów oraz ruchomości gałek ocznych. Kolejno wykonywane są badanie ostrości widzenia do dali i do bliży oraz, w razie potrzeby, pomiar ciśnienia śródgałkowego i badanie pola widzenia.

Kiedy należy wykonać pierwsze badanie wzroku u dziecka?

Pierwsze badanie wzroku wykonywane jest w ciągu 72 godzin od narodzin. Lekarze sprawdzają wtedy, czy dziecko nie cierpi na żadne poważne choroby oczu, takie jak na przykład zaćma. Kolejne badanie wzroku przeprowadzane jest w ramach bilansu wykonywanego między szóstym a ósmym tygodniem życia niemowlęcia. Po raz kolejny sprawdza się wtedy, czy u dziecka nie występują poważne choroby oczu, na wypadek, gdyby zostały przeoczone przy pierwszej kontroli zaraz po narodzinach. Następne badanie, a tym samym pierwsze badanie wzroku przeprowadzone w gabinecie okulistycznym, powinno zostać wykonane między drugim a trzecim rokiem życia małego człowieka. W tym okresie dziecko szybko się rozwija i może wtedy dojść do pojawienia się różnorodnych wad wzroku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że o czasie wykonania badania wzroku u dziecka decydują takie czynniki, jak stan zdrowia oraz historia chorób oczu w rodzinie. Może się więc zdarzyć, że konieczność wizyty w gabinecie okulistycznym nastąpi już na etapie niemowlęctwa.

Przebieg pierwszego badania wzroku u dziecka

Przebieg pierwszego badania wzroku u dziecka różni się w zależności od tego, na jakim etapie życia jest ono przeprowadzane.

Przebieg badania wzroku u noworodków

Pierwsze badanie wzroku u noworodka przeprowadza się po rozszerzeniu źrenic. W jego trakcie ocenie podlegają przeźroczystość ośrodków optycznych, w tym soczewki, oraz dno oka wraz z siatkówką. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej.

Przebieg badania wzroku u starszych dzieci

W wypadku starszych dzieci podczas pierwszej wizyty w gabinecie okulistycznym ocenie podlegają stan soczewki oraz dno oka. Specjalista określa również ostrość wzroku. W tym celu poleca dziecku odczytanie ze ściśle określonej odległości serii optotypów o różnej wielkości. W zależności od wieku małego pacjenta mogą to być cyfry, litery lub obrazki. Badanie okulistyczne u starszych dzieci wykonywane jest w pozycji siedzącej. Dziecko może siedzieć na krześle samo lub znajdować się na kolanach rodzica.

Z uwagi na występującą u dzieci wysoką zdolnością do akomodacji, przez którą są często w stanie nieświadomie wytężyć wzrok tak, by wada pozostała niezauważona podczas badania, przed rozpoczęciem testów lekarz okulista podaje młodemu pacjentowi krople powodujące rozluźnienie mięśni w oczach.

Badania wykonywane przez okulistę dziecięcego

Do badań wykonywanych przez okulistę dziecięcego należą badanie refrakcji, badanie czerwonego refleksu, badanie odruchu źrenic oraz badanie ruchomości gałek ocznych.

Badanie refrakcji

Badanie refrakcji pozwala określić ostrość wzroku dziecka i stwierdzić, czy zachodzi konieczność stosowania okularów korekcyjnych. Badanie to przeprowadzane jest po uprzednim podaniu kropli rozszerzających źrenice i porażających akomodację. Dzięki nim lekarz specjalista jest w stanie dokładnie obejrzeć tylną powierzchnię gałki ocznej dziecka i ocenić ewentualną wadę wzroku.

Badanie czerwonego refleksu

Badanie czerwonego refleksu wykonywane jest u niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia jako część badania ogólnego. Zakłada użycie oftalmoskopu, zwanego także wziernikiem ocznym. Podstawowym celem tego badania jest wykrycie ewentualnych objawów białej źrenicy.

Badanie odruchu źrenic

Badanie odruchu źrenic polega na bezpośrednim skierowaniu światła na źrenicę dziecka w celu sprawdzenia jej reakcji. W zdrowym oku źrenica zmniejszy się natychmiast po zarejestrowaniu obecności światła. Brak reakcji może wskazywać na występowanie różnorodnych problemów z narządem wzroku i stanowi wskazanie do wykonania dalszych badań.

Badanie ruchomości gałek ocznych

Badanie ruchomości gałek ocznych pozwala określić elastyczność mięśni oczu i zakres ich ruchomości. W jego trakcie lekarz specjalista najpierw sprawdza, czy wzrok dziecka skupia się na jakimś przedmiocie, a następnie porusza tym przedmiotem i ustawia go w różnych położeniach, sprawdzając reakcje wzrokowe małego pacjenta.

Jak często badać wzrok u dzieci?

Wzrok u dzieci należy badać co najmniej raz w roku. W wypadku małych pacjentów, u których zdiagnozowano wadę wzroku, szczególnie krótkowzroczność, wskazane jest przeprowadzanie kontroli okulistycznych co sześć miesięcy. Częstsze wizyty mogą być również wskazane w wypadku wcześniaków i dzieci z rodzin z historią chorób narządu wzroku.

Dlaczego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu wzroku dziecka?

Regularne kontrolowanie stanu wzroku dziecka umożliwia wczesne wykrywanie chorób i schorzeń mogących zagrażać zdrowiu, a nawet życiu małego człowieka. Jest również niezwykle istotne dla ogólnego rozwoju dziecka. Pozwala wykrywać zaburzenia widzenia, które niezdiagnozowanie i nieskorygowane mogą powodować problemy z czytaniem, pisaniem i nauką, a także ograniczać możliwości intelektualne i poznawcze małego człowieka oraz prowadzić do rozwoju takich zaburzeń, jak dysgrafia czy też dysleksja.

Jak przygotować dziecko do badania wzroku?

Przed wizytą w gabinecie okulistycznym rodzice lub opiekunowie powinni zadbać o właściwe przygotowanie dziecka do badania i sprawienie, by kontakt z lekarzem nie był trudnym przeżyciem. W celu zredukowania stresu u małego pacjenta, warto użyć argumentów, które są dla niego zrozumiałe, a przy tym wzbudzają w nim ciekawość. Istotne jest także, by opisać dziecku przebieg wizyty oraz wygląd gabinetu i sprzętu znajdującego się na jego wyposażeniu. Sposobem na przygotowanie młodego człowieka do wizyty może być także odgrywanie ról i uczynienie z wyprawy do okulisty zabawy. Jeżeli dziecko ma ulubioną maskotkę, dobrym pomysłem jest zabranie jej ze sobą. Niezależnie od metody wybranej przez rodziców lub opiekunów w celu przygotowania dziecka do badania wzroku, ostatecznie liczy się to, by lekarz mógł wykonać wszystkie niezbędne testy bez wywołania lęku u małego pacjenta. Na wizyty u okulisty we Wrocławiu zapraszamy dzieci wraz z rodzicami - nie tylko zbadamy wzrok, ale też dobierzemy odpowiednie szkła i oprawy okularowe.

Oceń post