Najczęściej zadawane pytania

Poniżej odpowiadamy na najpopularniejsze pytania, jakie są do nas kierowane. Jeżeli nie znaleźli Państwo satysfakcjonujących odpowiedzi na nurtujące Państwa zagadnienia, serdecznie zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy, który umieszczony jest na dole witryny. Nasi specjaliści postarają się w pełnym zakresie rozwiać Państwa wątpliwości.

Czy zabieg przeprowadzany jest prywatnie czy na Narodowy Fundusz Zdrowia?

Zabiegi przeprowadzane są w ramach tzw. Ustawy Transgranicznej, która obowiązuje w Polsce od listopada 2014 roku. Pozwala ona polskim pacjentom leczyć się w krajach Unii Europejskiej i odzyskać część kosztów zabiegu. One Day Clinic oferuje Państwu możliwość przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy w zagranicznych klinikach. Koszt, który ponosi pacjent, to organizacja wyjazdu oraz różnica między pełną ceną zabiegu a kwotą, którą zwraca NFZ. Resztę kosztów zabiegu pokrywa One Day Clinic. Pacjent podpisując umowę, przekazuje naszej firmie pełnomocnictwo do starania się w jego imieniu o zwrot kosztów w NFZ. Kwota, która jest do uiszczenia jest dużo niższa niż w przypadku, gdyby samodzielnie opłacić wszystkie koszty zabiegu, a potem występować z wnioskiem o zwrot kosztów w NFZ.

Czy kliniki przeprowadzają operacje jaskry?

Obecnie placówki medyczne współpracujące z One Day Clinic nie oferują takich zabiegów zagranicznym pacjentom.

Czy kliniki przeprowadzają korekcje wzroku?

Kliniki zagraniczne przeprowadzają laserowe korekcje wzroku, jednakże obecnie One Day Clinic  nie ma takiej usługi w swojej ofercie. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest jednodniowy – pobyt w szpitalu trwa od 2 do 3 godzin, ale pacjentowi nie przysługuje w przypadku tego typu zabiegów refundacja kosztów.

Czy w klinice można przeprowadzić zabieg usunięcia zaćmy u dziecka?

Nie organizujemy zabiegów usunięcia zaćmy u dzieci, ponieważ w ich przypadku wymagana jest całkowita narkoza, a współpracujące z nami kliniki nie przeprowadzają operacji w całkowitym znieczuleniu.

Czy osoba chora na jaskrę może poddać się zabiegowi usunięcia zaćmy?

Tak, istnieje taka możliwość. W klinice przeprowadzane jest najpierw badanie, za pomocą którego ocenia się, czy ciśnienie w oku pozwala na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Jeżeli ciśnienie jest zbyt wysokie, lekarz podaje przed operacją dodatkowo specjalne leki.

Jaką soczewkę powinienem wybrać?

Nie można od razu stwierdzić, jaki rodzaj soczewki będzie odpowiedni dla danego pacjenta. Tego typu informacje udzielane są przez lekarza w trakcie badania. Pacjent powinien przed zabiegiem dostarczyć do nas komplet badań i informacji od swojego okulisty. Następnie dokumentacja wysyłana jest do kliniki w celu dobrania odpowiedniej metody zabiegu oraz rodzaju soczewki.

Czy zaćma może powrócić po kilku latach?

Zaćma nie może pojawić się po raz drugi. W sporadycznych przypadkach może wystąpić natomiast zaćma wtórna. Polega ona na zmętnieniu tylnej część torebki soczewki. Symptomy zaćmy wtórnej przypominają początki zwykłej zaćmy - widzenie jest jakby przez mgłę. Aby usunąć zaćmę wtórną wystarczy przeprowadzić nieskomplikowany zabieg laserowy.

Czy możliwe jest usunięcie zaćmy posiadanej od urodzenia?

Nie ma najmniejszego problemu, aby usunąć taką zaćmę.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Jeśli pacjent jest poważnie chory, nie kwalifikuje się do operacji. Natomiast choroby takie jak cukrzyca II stopnia, nadciśnienie, mała płytkowość krwi, tarczyca nie stanowią przeciwwskazania. Podobnie: rozrusznik serca, bypassy, arytmia, aparat słuchowy, rozrzedzenie krwi, leki na prostatę, dławica piersiowa, migotanie przedsionków czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Przed podjęciem decyzji zalecana jest konsultacja z lekarzem. Najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie klinice dokumentacji medycznej do wglądu.

Jaki rodzaj znieczulenia stosuje się podczas zabiegu usunięcia zaćmy?

Kliniki stosują następujące połączenie kropli: Benoxi, Marcain, Neosynephrin i Unitropic. W niektórych przypadkach konieczny jest mały zastrzyk. Znieczulenie jest zawsze miejscowe, nigdy ogólne.

Czy zabiegu nie trzeba powtarzać po kilku lub kilkunastu latach?

Zaćma powstaje tylko raz w życiu, operuje się ją też tylko raz. Po wymianie soczewki biologicznej na akrylową nie ma możliwości nawrotu zaćmy.

Jaką techniką przeprowadzane są zabiegi?

Zabiegi są przeprowadzane za pomocą tak zwanej fakoemulsyfikacji, czyli mikrocięcia o szerokości około 2 mm. Główną zaletą tej techniki jest szybki proces gojenia, wysoka jakość widzenia oraz to, że późniejszy proces gojenia nie zmienia naturalnej krzywizny oka.

Jakiej produkcji są soczewki, stosowane w klinikach?

Stosowane są tylko soczewki pochodzące od najlepszych producentów, zatwierdzone do użytku w Republice Czeskiej. Należą do nich: Alcon (USA), Bausch&Lomb (USA), Zeiss (Niemcy), Croma (Austria), EyolUK (Wielka Brytania).

Czy dostanę po zabiegu jakieś krople?

Po operacji pacjenci dostają krople antybiotykowe, które należy stosować 3-5 razy dziennie, aż do skończenia buteleczki.

Jak mam się zachowywać po powrocie?

Pacjent po powrocie nie powinien się przeciążać i dźwigać ciężkich przedmiotów.

Kiedy powinienem się udać na kontrolę po zabiegu?

Pacjent może skorzystać z naszej propozycji na wizytę kontrolną w klinice, gdzie wykonany został zabieg. Wówczas pokrywamy koszt takiej wizyty oraz powtórny transport. Jeżeli jednak Pacjent woli udać się na kontrolę we własnym zakresie, to  powinien udać się na nią do 3 dni po powrocie. Koszty wizyty kontrolnej w placówce innej niż był przeprowadzony zabieg nie są zwracane.

Czy po zabiegu otrzymam dokumentację medyczną?

Tak, pacjent otrzymuje pełną dokumentację medyczną, w której opisany jest przebieg zabiegu i zastosowane metody leczenia. W ciągu 2-3 dni przygotowujemy także dla pacjenta tłumaczenie dokumentacji.

Czy wystawiane jest zwolnienie lekarskie?

Niestety zagraniczne kliniki nie wystawiają zwolnień lekarskich. Takie zwolnienie bez problemu wystawi rodzinny lekarz, wystarczy poinformować go o planowanym zabiegu.

Jakie są ograniczenia po powrocie z zabiegu?

Przez pierwszy tydzień po operacji pacjent nie może się w żaden sposób przeciążać. Nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów i skłonów, aby zapobiec wzrostowi ciśnienia wewnątrzgałkowego. Należy też zrezygnować z wysiłku fizycznego i uważać, aby do oka nie dostał się pył czy substancje chemiczne (np. szampon podczas mycia głowy).

Czy możliwe jest prowadzenie samochodu od razu po operacji?

W pierwszej dobie po zabiegu jest to wykluczone, ponieważ na oko założony jest opatrunek. Po zdjęciu opatrunku, jeśli pacjent czuje się na siłach, nie ma już przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pacjent jest kierowcą z zawodu. Wtedy powinien wziąć dwutygodniowe zwolnienie lekarskie.

Potrzebują Państwo więcej informacji?

Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 17:00

Mają Państwo pytania?

Nasi konsultanci w ciągu 24 godzin udzielą Państwu kompleksowej odpowiedzi!

Wyślij wiadomość

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies, aby lepiej speniała Państwa oczekiwania! Aby dowiedzieć się więcej, prosimy kliknąć TUTAJ.
Akceptuję politykę cookies!